تهران، میدان رسالت، ابتدای خیابان فرجام شرقی، خیابان 49، پلاک 24
021 - 7789 48 41
آشنايي با پروتکل های شبکه هوشمند (قسمت دوم)
این استاندارد بر اساس پروتکل ارتباطی EIB می باشد ، که با لایه های فیزیکی ، روش های پیکربندی و تجارب کاربردی دو پروتکلBatibusو EHS تلفیق گردیده است. KNX بستر های ارتباطی متنوع و زیادی را تحت پوشش قرار می دهد که عبارتند از :
1. شبکه برق ساختمان (Power Line) ( برگرفته از استانداردهای EHS و EIB و تقریبا شبیه پروتکل X10 و پروتکلPLCBusعمل می کند)
2. استفاده از شبکه اترنت ( با عناوین EIB net/IP و KNX net/IP نیز از آن یاد می شود)
3. کابل های زوج سیم به هم تابیده (Twisted Pair) و برگرفته از EIB و Batibus(KNX TP)
4. بستری بر پایه امواج رادیویی و وایرلس( KNX-RF )
5. اینفرارد
رایج ترین شکل استفاده از پروتکل هوشمندسازی KNX استفاده با کابل زوج سیم به هم تابیده می باشد.
خصوصيات پروتکل ها سیم کشی مخصوص مانند KNX و : C-Bus
پروتکل هایی که با سیم برق مستقیما در ارتباطند ، به شدت به موتورهای برق و نویز محیط سیم کشی حساس می شوند. لذا برای حل این مشکل، سیستم هایی مانند پروتکل های KNX و C-Bus تمامی سیم های منازل را به یک تابلو مرکز وصل می کنند و در این تابلو، با استفاده از رله های هوشمند ( تا 24 فولد) ، کنترل قطع و وصل تمامی وسایل را به عهده می گیرند. مثلا برای روشن یا خاموش کردن یک لامپ، از چراغ یک زوج سیم مستقیما به تابلو برق می رود و از کلید نصب شده در محل نیز یک زوج سیم به تابلو برق منتقل می شوند. با فشار دادن کلید، فرمان به کنترلر مرکزی ارسال شده و کنترلر مرکزی تصمیم میگیرد که چراغ را خاموش کند و برق زوج سیم چراغ را از طریق رله کنترلی مربوط به آن قطع کرده و چراغ خاموش می شود. این پروتکل ها معمولا تا 3.5 برابر سیم کشی اضافه را به کاربر تحمیل می کنند ولی در عوض نویز محیطی تاثیر بسیار ناچیزی در سیستم دارد و کاملا قابل صرفنظر کردن است. علاوه بر آن کنترلری که به سیستم می دهد بسیار بیشتر از کنترلر قطع و وصل ساده پیشنهاد شده توسط پروتکل هایی شبیه X10 است .
خصوصیات تجهیزات مطابق با کار کرد KNX :
در این پروتکل تمامی تجهیزاتی که مطابق با این استاندارد کار میکنند دارای دوسوکت با رنگ های خاکستری و قرمز می باشندکه این سوکت ها بر روی تمامی تجهیزات اعم از رله ها ، تاچ پنل ها ، دیمر ها و ... موجود می باشد که تمامی آن باید با کابل شبکه KNX به یکدیگر متصل شوند . کابل KNX دارای قطر 0.8 ميليمتر می باشد و به راحتی و بدون نیاز به فازمتر وبه صورت فشاری در داخل سوکت جا می خورد و این قابلیت وجود دارد که حدود چهار عدد سیم به داخل هر سوکت متصل شود . پس از انجام این عمل کلیه تجهیزات به یکدیگر متصل می شوند و باید اقدامات بعدی که شامل برنامه تویسی و سر بندی سيم ها می باشد انجام گيرد .
در حال حاضر حدود 400 کمپانی زیر نظر پروتکل استاندارد KNX در حال فعالیت هستند و در این میان برند INTERRA توانسته است تجهیزاتی را عرضه نماید که علاوه بر داشتن قابلیت های بسیار بالا ، از قیمت مناسبی نیز برخوردار باشند و این برند توانسته است با ارائه تاچ پنل های 10 اینچی و 7 اینچی و همچنین رله های4 ، 8 ، 12 ، 16 ، 20 و 24 کانال 16 آمپر با قابلیت به کار گیری در سیستم روشنایی ، پرده برقی، گرمايش از كف و همچنین فن کوئل ، هزینه ها را تا حد بسیار بالایی کاهش دهد .تهران، میدان رسالت
ابتدای خیابان فرجام شرقی
خیابان 49، پلاک 24 ، طبقه اول
021-77893248
0920-1200145 تلگرام
©2018 Samin Parsian, All Right Reserved