آخرین خبرها

هوشمندسازی ساختمان چیست

در چند ساله اخیر با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن دانش فنی مهندسی , روش هایی برای کنترل کردن مصرف انرژی و راحت کردن کنترل سیستم های مورد استفاده روزانه در منازل و محیط های اطراف بوجود آمد.

این روش ها با بکار گیری نرم افزار و سخت افزار کنار یک دیگر باعث بوجود آمدن سیستم های کنترلی شد که به آن BMS یا هوشمندسازی ساختمان می گویند.

حال ببینیم یک خانه و یا ساختمان هوشمند چگونه است؟ سیستم سیم کشی یک خانه هوشمند بسته به اینکه از چه پروتکلی جهت هوشمند سازی ساختمان استفاده شده باشد می تواند سنتی و یا متفاوت باشد. در یک خانه هوشمند ساکنین قادر هستند تا بی نیاز از اینکه به اتاق یا فضای مورد نظر مراجعه کنند روشنایی آن مکان را به طرق مختلف و از راه دور کنترل نمایند.
این بدین معناست که شما می توانید در پذیرائی باشید و چراغ های اتاق خواب خود را خاموش یا روشن نمائید. اگر موافقید کمی فاصله را بیشتر کنیم و به خارج منزل برویم. آیا باز هم می توانیم چراغ های منزل را بدون مراجعت به منزل کنترل کنیم؟!
بله شما به راحتی می توانید این کاررا از طریق تلفن همراه خود انجام دهید.
این امکان باعث می شود تا وقتی در منزل نیستید انرژی با ارزش هدر نرود پس به ساختمان شما به نوعی صرفه جویی هم می کند. حتی می توانید میزان مصرف انرژی خود را مشاهده کنید و یا درصورتی که سیم کشی منزل شما دچار مشکل است و بار اضافی وجود دارد از آن مطلع شوید.